„Не съм всичко, което искам да бъда“ получи голямата награда на Sofia DocuMental
„Не съм всичко, което искам да бъда“ на чешката режисьорка Клара Тасовска е изследване на изкуството като убежище и катализатор за свобода и себеоткритие.
Лентата получи голямата награда в петото издание на фестивала за документално кино с фокус върху човешките права Sofia DocuMental.
Продукцията е отличена от международното жури заради „майсторското използване на драматургия, монтаж и звуков дизайн, които преплитат фотография, спомени и лична история и се превръщат в свидетелство за непреходната сила на изкуството като средство за оцеляване и себепознание“. Освен финансовата награда, осигурена от Българския фонд за жените, Клара Тасовска получи и статуетката на фестивала – стъклен чук, през който художничката Светлана Мирчева интерпретира силата на режисьорките документалистки
„Не съм всичко, което искам да бъда“ на чешката режисьорка Клара Тасовска е изследване на изкуството като убежище и катализатор за свобода и себеоткритие.
Френско-канадската анимационна поредица "Големите шпионки" (Totally Spies) ще бъде адаптирана в американски сериал с актриси от плът и кръв по Амазон прайм видео, а британският сериал "Остри козирки" ще бъде претворен в игрален филм по Нетфликс, предаде АФП.
Игралната версия на "Големите шпионки" трябва да се появи в края на 2025 г.
За излизането на филма "Остри козирки" все още не е определена дата.
Това съобщиха от Banijay Group, родителската компания на Banijay Entertainment - световен лидер в аудиовизуалната продукция, по време на представянето на полугодишните си резултати.
Игралният сериал "Големите шпионки" ще бъде заснет в САЩ. Изпълнителен продуцент ще бъде американският комедиен актьор Уил Феръл. Едноименната анимационна поредица се излъчва от 2001 г. в продължение на шест сезона и има световен успех. Сега сериа
Изложба „Под скалите" с живопис на Чавдар Драгиев беше открита в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен. Това е петата самостоятелна експозиция на шуменския художник.
Тя може да бъде разгледана до 25 октомври.
Пред публиката картините на художника коментира литераторът Румяна Симеонова. Драгиев даде възможност на присъстващите на изложбата да се включат в писмена анкета за картините му. Един от посетителите получи акварел, нарисуван от художника.
Драгиев каза, че през последната година мислите и чувствата му са били свързани с преживявания, които е имал в родното си село, а скалите са като венец над населеното място, като един вид закрила.
Той подчерта, че затова е работил на тази тема една година. В картините си е претворил чувства, мисли и емоции, които са свързани с неговото детство досега, каза художникът.
&bd
Групата "Кюър" записа нова песен след 16 години пауза, съобщи АП.
Парчето Alone дебютира в радиошоуто на Би Би Си 6.
Британската група обяви и предстоящото излизане на нов албум със заглавие Songs of A Lost World, който трябва да се появи на пазара на 1 ноември тази година.
"Кюър" споделиха част от новата песен в социалните мрежи.
Последното турне на групата беше по повод албума 4:13 Dream от 2008 г.
През 2019 г. "Кюър" обявиха пред сп. "Ролинг стоун", че са записали 19 нови песни и планират нов албум. Издаването на компилацията обаче се отложи с няколко години.
Квартет "Корназов/Дюпа“, „Джайв eйсис“ със солистите Лаура Би и Алън Пауър излизат на сцената на Международния джаз фестивал „Д-р Емил Илиев“ в курортен комплекс Боровец в последната вечер на събитието, съобщават организаторите.
Музиката на Георги Корназов (тромбон), Армел Дюпа (пиано), Васил Хаджигрудев (контрабас) и Атанас Попов (барабани) дават воля на въображението, мелодиите и хармониите в авторската си изпълнения, с които завладяват публиката.
След тях на сцената излиза групата „Джайв eйсис“ със солистите Лаура Би и Алън Пауър. Това е първата концертираща група, достигнала до финала на „Великобритания търси таланти“.
„Джайв eйсис“ се е утвърдила като номер едно джайв и суинг формация в родината си. Секстетът изнася средно по 300 концерта на година и работи с музиканти като Ван Морисън и Кийли Смит, посочват организаторите на събитие
Големият финал на турнето на Лили Иванова – на 14 декември в „Арена 8888 София“, ще звучи на живо в цял свят, съобщават от 7Arts.
По думите им вечерта ще бъде незабравима – не само за зрителите в залата, но и за всички българи по света, благодарение на иновативната българска стрийминг платформа за изкуство 7Arts. За първи път феновете ще имат възможността да гледат събитието на живо, в реално време, независимо къде се намират. Закупилите виртуален билет ще могат да се насладят на концерта от телефон, таблет, лаптоп или телевизор, в рамките на 48 часа от началото му.
На сцената до Лили Иванова ще бъдат музикантите на LI Orchestra. Концертът ще бъде съпроводен и от оркестъра на Софийската опера и балет под диригентската палка на Константин Добройков, а Анг
Лентата получи голямата награда в петото издание на фестивала за документално кино с фокус върху човешките права Sofia DocuMental.
Продукцията е отличена от международното жури заради „майсторското използване на драматургия, монтаж и звуков дизайн, които преплитат фотография, спомени и лична история и се превръщат в свидетелство за непреходната сила на изкуството като средство за оцеляване и себепознание“. Освен финансовата награда, осигурена от Българския фонд за жените, Клара Тасовска получи и статуетката на фестивала – стъклен чук, през който художничката Светлана Мирчева интерпретира силата на режисьорките документалистки.
През 1968 г., в Чехословакия, тогава 16-годишната фотографка Либуше Ярцовякова, позната като съветската Нан Голдин, предизвиква репресивния режим на „нормализация“ с бунтарския си дух и черно-бяла камера. Отхвърлена от художествените училища заради това, че не принадлежи към работническата класа, тя намира утеха и вдъхновение сред пражките маргинали – работници от печатница, ромски и виетнамски мигранти, ЛГБТ+ хора от клуб T-Club. Докато живее бурния си живот на пиянски приключения и кризи на идентичността, Либуше документира пътуването си със снимки и дневници от Чехословакия до Берлин и Токио.
Членовете на журито на Sofia DocuMental присъдиха почетен диплом на „Физика на семейното щастие” на режисьорката Аника Mейер за нейното „динамично и вълнуващо изследване на паметта, семейството и напрежението в граничното пространство между фасада и реалност”.
Наградата на публиката е за „Джохацу – изчезналите”. Филмът на Андреас Хартмани Агата Мори е за хилядите хора, хора изчезват безследно в Япония поради различни причини – проблемна връзка, нарастващи дългове или заплахи от мафията – понякога с помощта на така наречените фирми за нощно преместване.
Концерт на „Фондацията“ и Оркестъра на опера Пловдив постави точката на тазгодишното, 40-о издание на Празниците на изкуствата „Аполония“.
Със спектакъла „Вкусът на времето“ Кирил Маричков, Иван Лечев, Добрин Векилов-Дони, Славчо Николов и Венко Поромански напълниха амфитеатъра в Созопол до краен предел.
„Имаме принцип на концерти да не изпълняваме непознати песни“, каза Иван Лечев. Кирил Маричков допълни, че всички песни от плейлистата тази вечер са написани от членове на „Фондацията“.
Сред хитовете, които групата изпълни, бяха „Малкият принц“, „Вълшебен свят“, „Обичам те завинаги“, „Дива роза“, „Да погледна в теб“, „Моят свят“, „Блажени години“, „Две следи“, „Страхотен ден“, „Пак ще се пр
Съдия от щата Ню Мексико потвърди присъдата на оръжейничката Хана Гутиерес-Рийд за причиняване на смърт по непредпазливост след изстрел, произведен от актьора Алек Болдуин на снимачната площадка на уестърна „Ръжда“, предаде Асошиейтед прес.
Оръжейничката Гутиерес-Рийд поиска от съда да отмени присъдата или да насрочи нов процес. Тя твърди, че прокурорите не са разкрили доказателства, които биха могли да я оправдаят.
В писмено разпореждане на съдия Мери Марлоу Сомър се отбелязва, че адвокатите на Гутиерес-Рийд не биха могли да успеят да се аргументират достатъчно в полза на подсъдимата, ако въпросните доказателства са представени. Освен това според Сомър дори при такова развитие на обстоятелствата изходът на процеса би бил същият.
Съдията отхвърли и искането на Гутиерес-Рийд да бъде освободена от ареста.
Марлоу Сомър прекрати съдебния п
Пловдивското певческо дружество (ППД) “Ангел Букорещлиев“ посреща публика в обновената и ремонтирана сграда на дружеството на ул. “Ангел Букорещлиев“ № 18 и своя камерна зала, съобщи Катрин Гутман от културния отдел на Община Пловдив. Благодарение на извършения ремонт на близо 100-годишната сграда – дом на дружеството, хористите вече имат нормални условия за репетиции и своя камерна зала, в която да представят изкуството си пред публика. Няколкомесечният ремонт и обновяване на Дома на ППД "Ангел Букорещлиев" се осъществи с финансиране, осигурено от община Пловдив и помощта на дарители.
“Искам да изкажа огромната си благодарност – моята и на членовете на певческото дружество - към хората, без които нямаше как да направим всичко това. Хората, помогнали днес да имаме тази прекрасна, обновена сграда с приятна и уютна атмосфера, един
"Винаги, когато правя изложба край морето, колегите виждат морски неща в тях. За мен картините обаче са плод на емоции, които в момента на своето раждане нямат конкретна символика или тема. Рисувал съм картините специално за Бургас, но нямат заглавия, които да напомнят за града. Тук е по-скоро изобразена емоцията и любовта, която Бургас поражда в мен." Това каза в интервю художникът Васил Стоев, който след кратка пауза от няколко години отново откри своя нова самостоятелна изложба в бургаската галерия "Неси".
За художника рисуването е необходимост. "Когато си свикнал на един ритъм, е трудно да го промениш. Освен ритъма обаче има и нещо друго. Когато човек е сам и се затвори в ателието, там пред платното той не си задава нарочно някакви идеи и теми. Всичко се случва изцяло емоционално. Живописта е един емоционален акт и в този момент оставаш абсолютно сам с платното. Отт
Официално бе открита изложбата „La Belle Rose. Мистичната сила на малкото цвете“, която е сред акцентите на Българския фестивал на сливата в троянското село Орешак.
Експозицията, плод на обединените усилия на три музея – Националния исторически музей в София, Музея на Розата и Исторически музей (ИМ) „Искра“ в Казанлък, е подредена в зала 3 на Националното изложение на художествените изкуства и занаятите (НИХЗИ).
Експонатите в изложбата са почти изцяло от фондовете на ИМ „Искра“, а акцентът е върху развитието на розопроизводството в периода от Възраждането до Втората световна война, разказа Доротея Гюрджийска – Иванова, управител на НИХЗИ – Орешак.
„Идеята да поканим колегите за гостуващата изложба, дойде във връзка с предстоящия Български фестивал на сливата. Това, което искахме да покажем на нашата пу
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Лейди Гага, рок групата „Грийн дей“ и американският рапър Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на музикалния фестивал „Коачела“ през април 2025 г., предаде АФП.
...
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък на 23 ноември.
Това съобщават от галерията в официалната си фейсбук страница. Събитието е ...
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков" на 11 декември, съобщиха от културната институция.
В него участват актьорит ...
Изпълнителят Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни.
Това ще се случи по време на неговия концерт на 2 декември в Културен дом НХК в Бургас, съобщи Стефан Илче ...
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП.
...
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd.
Водени от страстта си към ...
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
„Не съм всичко, което искам да бъда“ получи голямата награда на Sofia DocuMental
„Не съм всичко, което искам да бъда“ на чешката режисьорка Клара Тасовска е изследване на изкуството като убежище и катализатор за свобода и себеоткритие.Лентата получи голямата награда в петото издание на фестивала за документално кино с фокус върху човешките права Sofia DocuMental.
„Не съм всичко, което искам да бъда“ на чешката режисьорка Клара Тасовска е изследване на изкуството като убежище и катализатор за свобода и себеоткритие.
Лентата получи голямата награда в петото издание на фестивала за документално кино с фокус върху човешките права Sofia DocuMental.
Френско-канадската анимационна поредица "Големите шпионки" (Totally Spies) ще бъде адаптирана в американски сериал с актриси от плът и кръв по Амазон прайм видео, а британският сериал "Остри козирки" ще бъде претворен в игрален филм по Нетфликс, предаде АФП.
Игралната версия на "Големите шпионки" трябва да се появи в края на 2025 г.
За излизането на филма "Остри козирки" все още не е определена дата.
Това съобщиха от Banijay Group, родителската компания на Banijay Entertainment - световен лидер в аудиовизуалната продукция, по време на представянето на полугодишните си резултати.
Игралният сериал "Големите шпионки" ще бъде заснет в САЩ. Изпълнителен продуцент ще бъде американският комедиен актьор Уил Феръл. Едноименната анимационна поредица се излъчва от 2001 г. в продължение на шест сезона и има световен успех. Сега сериа
Изложба „Под скалите" с живопис на Чавдар Драгиев беше открита в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен. Това е петата самостоятелна експозиция на шуменския художник.
Тя може да бъде разгледана до 25 октомври.
Пред публиката картините на художника коментира литераторът Румяна Симеонова. Драгиев даде възможност на присъстващите на изложбата да се включат в писмена анкета за картините му. Един от посетителите получи акварел, нарисуван от художника.
Драгиев каза, че през последната година мислите и чувствата му са били свързани с преживявания, които е имал в родното си село, а скалите са като венец над населеното място, като един вид закрила.
Той подчерта, че затова е работил на тази тема една година. В картините си е претворил чувства, мисли и емоции, които са свързани с неговото детство досега, каза художникът.
&bd
Групата "Кюър" записа нова песен след 16 години пауза, съобщи АП.
Парчето Alone дебютира в радиошоуто на Би Би Си 6.
Британската група обяви и предстоящото излизане на нов албум със заглавие Songs of A Lost World, който трябва да се появи на пазара на 1 ноември тази година.
"Кюър" споделиха част от новата песен в социалните мрежи.
Последното турне на групата беше по повод албума 4:13 Dream от 2008 г.
През 2019 г. "Кюър" обявиха пред сп. "Ролинг стоун", че са записали 19 нови песни и планират нов албум. Издаването на компилацията обаче се отложи с няколко години.
Квартет "Корназов/Дюпа“, „Джайв eйсис“ със солистите Лаура Би и Алън Пауър излизат на сцената на Международния джаз фестивал „Д-р Емил Илиев“ в курортен комплекс Боровец в последната вечер на събитието, съобщават организаторите.
Музиката на Георги Корназов (тромбон), Армел Дюпа (пиано), Васил Хаджигрудев (контрабас) и Атанас Попов (барабани) дават воля на въображението, мелодиите и хармониите в авторската си изпълнения, с които завладяват публиката.
След тях на сцената излиза групата „Джайв eйсис“ със солистите Лаура Би и Алън Пауър. Това е първата концертираща група, достигнала до финала на „Великобритания търси таланти“.
„Джайв eйсис“ се е утвърдила като номер едно джайв и суинг формация в родината си. Секстетът изнася средно по 300 концерта на година и работи с музиканти като Ван Морисън и Кийли Смит, посочват организаторите на събитие
Големият финал на турнето на Лили Иванова – на 14 декември в „Арена 8888 София“, ще звучи на живо в цял свят, съобщават от 7Arts.
По думите им вечерта ще бъде незабравима – не само за зрителите в залата, но и за всички българи по света, благодарение на иновативната българска стрийминг платформа за изкуство 7Arts. За първи път феновете ще имат възможността да гледат събитието на живо, в реално време, независимо къде се намират. Закупилите виртуален билет ще могат да се насладят на концерта от телефон, таблет, лаптоп или телевизор, в рамките на 48 часа от началото му.
На сцената до Лили Иванова ще бъдат музикантите на LI Orchestra. Концертът ще бъде съпроводен и от оркестъра на Софийската опера и балет под диригентската палка на Константин Добройков, а Анг
Продукцията е отличена от международното жури заради „майсторското използване на драматургия, монтаж и звуков дизайн, които преплитат фотография, спомени и лична история и се превръщат в свидетелство за непреходната сила на изкуството като средство за оцеляване и себепознание“. Освен финансовата награда, осигурена от Българския фонд за жените, Клара Тасовска получи и статуетката на фестивала – стъклен чук, през който художничката Светлана Мирчева интерпретира силата на режисьорките документалистки.
През 1968 г., в Чехословакия, тогава 16-годишната фотографка Либуше Ярцовякова, позната като съветската Нан Голдин, предизвиква репресивния режим на „нормализация“ с бунтарския си дух и черно-бяла камера. Отхвърлена от художествените училища заради това, че не принадлежи към работническата класа, тя намира утеха и вдъхновение сред пражките маргинали – работници от печатница, ромски и виетнамски мигранти, ЛГБТ+ хора от клуб T-Club. Докато живее бурния си живот на пиянски приключения и кризи на идентичността, Либуше документира пътуването си със снимки и дневници от Чехословакия до Берлин и Токио.
Концерт на „Фондацията“ и Оркестъра на опера Пловдив постави точката на тазгодишното, 40-о издание на Празниците на изкуствата „Аполония“.
Със спектакъла „Вкусът на времето“ Кирил Маричков, Иван Лечев, Добрин Векилов-Дони, Славчо Николов и Венко Поромански напълниха амфитеатъра в Созопол до краен предел.
„Имаме принцип на концерти да не изпълняваме непознати песни“, каза Иван Лечев. Кирил Маричков допълни, че всички песни от плейлистата тази вечер са написани от членове на „Фондацията“.
Сред хитовете, които групата изпълни, бяха „Малкият принц“, „Вълшебен свят“, „Обичам те завинаги“, „Дива роза“, „Да погледна в теб“, „Моят свят“, „Блажени години“, „Две следи“, „Страхотен ден“, „Пак ще се пр
Съдия от щата Ню Мексико потвърди присъдата на оръжейничката Хана Гутиерес-Рийд за причиняване на смърт по непредпазливост след изстрел, произведен от актьора Алек Болдуин на снимачната площадка на уестърна „Ръжда“, предаде Асошиейтед прес.
Оръжейничката Гутиерес-Рийд поиска от съда да отмени присъдата или да насрочи нов процес. Тя твърди, че прокурорите не са разкрили доказателства, които биха могли да я оправдаят.
В писмено разпореждане на съдия Мери Марлоу Сомър се отбелязва, че адвокатите на Гутиерес-Рийд не биха могли да успеят да се аргументират достатъчно в полза на подсъдимата, ако въпросните доказателства са представени. Освен това според Сомър дори при такова развитие на обстоятелствата изходът на процеса би бил същият.
Съдията отхвърли и искането на Гутиерес-Рийд да бъде освободена от ареста.
Марлоу Сомър прекрати съдебния п
Пловдивското певческо дружество (ППД) “Ангел Букорещлиев“ посреща публика в обновената и ремонтирана сграда на дружеството на ул. “Ангел Букорещлиев“ № 18 и своя камерна зала, съобщи Катрин Гутман от културния отдел на Община Пловдив. Благодарение на извършения ремонт на близо 100-годишната сграда – дом на дружеството, хористите вече имат нормални условия за репетиции и своя камерна зала, в която да представят изкуството си пред публика. Няколкомесечният ремонт и обновяване на Дома на ППД "Ангел Букорещлиев" се осъществи с финансиране, осигурено от община Пловдив и помощта на дарители.
“Искам да изкажа огромната си благодарност – моята и на членовете на певческото дружество - към хората, без които нямаше как да направим всичко това. Хората, помогнали днес да имаме тази прекрасна, обновена сграда с приятна и уютна атмосфера, един
"Винаги, когато правя изложба край морето, колегите виждат морски неща в тях. За мен картините обаче са плод на емоции, които в момента на своето раждане нямат конкретна символика или тема. Рисувал съм картините специално за Бургас, но нямат заглавия, които да напомнят за града. Тук е по-скоро изобразена емоцията и любовта, която Бургас поражда в мен." Това каза в интервю художникът Васил Стоев, който след кратка пауза от няколко години отново откри своя нова самостоятелна изложба в бургаската галерия "Неси".
За художника рисуването е необходимост. "Когато си свикнал на един ритъм, е трудно да го промениш. Освен ритъма обаче има и нещо друго. Когато човек е сам и се затвори в ателието, там пред платното той не си задава нарочно някакви идеи и теми. Всичко се случва изцяло емоционално. Живописта е един емоционален акт и в този момент оставаш абсолютно сам с платното. Отт
Официално бе открита изложбата „La Belle Rose. Мистичната сила на малкото цвете“, която е сред акцентите на Българския фестивал на сливата в троянското село Орешак.
Експозицията, плод на обединените усилия на три музея – Националния исторически музей в София, Музея на Розата и Исторически музей (ИМ) „Искра“ в Казанлък, е подредена в зала 3 на Националното изложение на художествените изкуства и занаятите (НИХЗИ).
Експонатите в изложбата са почти изцяло от фондовете на ИМ „Искра“, а акцентът е върху развитието на розопроизводството в периода от Възраждането до Втората световна война, разказа Доротея Гюрджийска – Иванова, управител на НИХЗИ – Орешак.
„Идеята да поканим колегите за гостуващата изложба, дойде във връзка с предстоящия Български фестивал на сливата. Това, което искахме да покажем на нашата пу
Членовете на журито на Sofia DocuMental присъдиха почетен диплом на „Физика на семейното щастие” на режисьорката Аника Mейер за нейното „динамично и вълнуващо изследване на паметта, семейството и напрежението в граничното пространство между фасада и реалност”.
Наградата на публиката е за „Джохацу – изчезналите”. Филмът на Андреас Хартмани Агата Мори е за хилядите хора, хора изчезват безследно в Япония поради различни причини – проблемна връзка, нарастващи дългове или заплахи от мафията – понякога с помощта на така наречените фирми за нощно преместване.
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.